Vyberte stránku

2. ročník festivalu ZCESTFEST opět přináší plnou dávku cestovatelské inspirace. Těšit se můžete na tato témata: 

 

10:00 – 11:00

Rovníková Ekvádor – objevuj, poznávej, zažívej 
Štěpán Pastula

Navštívíme amazonskou džungli, horské oblasti, sopky, vodopády, pobřeží oceánu, zaplaveme si s želvami, projdeme nádhernou přírodu, zahlédneme rozmanitou faunu a floru. Cestou nás bude doprovázet pestrá kultura, milí lidé a zajímavá inspirativní poznání. Chcete se posunout i na osobní úrovni a využít plně potenciál cestování k vašemu rozvoji? Dozvíte se, kam to směřovat  a co vám pomůže.

Štěpán je průvodce, kouč. Propadl cestovatelské horečce a touze poznávat nové kraje, kultury a životní filozofie. Věnuje se průvodcování a životnímu koučinku, ve kterém cesty hrají velkou roli. Záliba k těmto dvěma oborům vedla k propojení a zapříčinila vzniku Travelcoaching (cestovní koučink). Vždyť skrze vědomé poznávání zajímavých míst a kultur, zážitkovou formou, ve spojení s dalšími impulsy můžeme dojít i k sobě samotným. Prosazuje cestu a objevování nových krajů jako forma sebevzdělávání a seberozvoje. Rozšiřováním poznání světa „tam venku“ pomůžeme k zorientování a urovnání věcí ve světě nazývaném domov.

Štěpán se nejvíce pohybuje
v himálajských oblastech Ladaku, Indie, Nepálu, Ekvádoru a Ugandě. Je také zakladatelem a ředitelem cestovatelského festivalu Letem světem v Plzni.

 

11:15 – 12:15
3 měsíce s prckem po Asii
Petra Sýkorová

Jaké to je udělat si z rodičovské dovolené opravdu dovolenou? Ideální čas, kdy může člověk na delší dobu vyrazit do světa a splnit si cestovatelský sen. Mapa asijského výletu mámy s malým dítětem a celá kupa nových zkušeností po Srí Lance, Thajsku s malajskou vsuvkou a Vietnamem. 

Od malička Petra trávila na horách a
v přírodě spoustu času. V zimě i v létě. To je základ, který si nese do života. Cestování jí rozšiřuje obzory a dává nadhled. Obzvláště pokud putujete po zemích, kde se mají zdánlivě hůř než my. Nemusíme jezdit daleko, abychom to poznali na vlastní kůži. Stačí třeba centrální Bulharsko nebo Albánie. Balkán dal Petře průpravu před Asií. Z delších cest si odnáší zážitky na celý život. Má ráda, když se dostane do míst, která bych z domova ani nenaplánovala. Nepřestává se divit otevřenosti, přátelskosti a vstřícnosti lidí v jiných zemích.
Cestování na dlouho, se vším, co potřebuje, zabaleným v jedné krosně, jí dává pocit lehkosti a svobody.  

12:30 – 13:45
Cesty za Jávskými unikáty
Adéla Metlická Lustyková

Jáva je ostrov pro dobrodružné cestovatele. Jedním z nezapomenutelných zážitků je výstup na sopku Iljen a sestup do jejího kráteru, kde lze v noci pozorovat modré plameny hořící síry. Tento noční zážitek
z návštěvy světového unikátu Vám doslova změní pohled na život. Proč tomu tak je a které další jávské unikáty lze na tomto ostrově zažít a vidět se dovíte na přednášce.

Adéla cestuje od svých 14 let, kdy poprvé vyjela bez rodičů do Anglie. Od té doby je jí dobře všude ve světě, nejlépe se cítí
v Jihovýchodní Asii. Ta opravdová, veliká cestovatelská vášeň se projevila s první cestou do Asie, kdy kufr vyměnila za krosnu a hotelové rozmazlování za dobrodružná poznávání. Nyní, když už nemusí počítat dny dovolené, s batohem na zádech poznává nové kultury a objevuje místa, se kterými následně seznamuje další nadšené dobrodruhy.

Nyní je cestování její nedílnou součástí, radostí, posláním a chcete-li i povoláním. Inspiruje formou cestovatelských besed či koná v podobě skupinových výprav za zážitky. Cestování je pro ni životní styl, kterým vás ráda nakazí.

Její cesty můžete sledovat na webu www.essenceforlife.cz 

14:00 – 15:15
O cestě za snem – Dream K2
Klára Kolouchová

Z báječné mateřské dovolené mě vylákalo jak jinak než kouzlo další hory. Hory, na kterou jsem s respektem a úctou pomýšlela mnoho let vždy s podtextem – moje tabu. Tak tahle hora, majestátná K2 mě v roce 2016 pustila do třetího výškového tábora v 7300 metrech nad mořem. Až lavina, která tehdy smetla vše, na čem jsme několik týdnů usilovně pracovali, ukončila sen o vrcholu.

Klára se stala první Češkou v historii, která zdola tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest (8.848 m n.m.) v roce 2007, stanula Klára v roce 2019 na vrcholech hned dvou osmitisícovek – posvátné Kanchenjungy (8.586 m n.m.) a nedlouho poté i na okouzlující a nemilosrdné druhé nejvyšší hoře světa K2 (8.611 m n.m.)!

Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat – žít. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost – nebo síla?!

 

 

15:30 – 16:30
Rakouské Taury – tipy na tůry
Jindřich Sýkora

Nízké i Vysoké Taury. To jsou pohoří skýtající nespočet krásných horských výstupů a přechodů. Společně poodkryjeme pomyslnou pokličku a nahlédneme do tohoto fascinujícího světa. 

Jindra se v horách a na lyžích pohybuje od dětství. Postupem času začal objevovat různé kouty světa, jezdit stopem a dělat dlouhé výpravy do hor. Od roku 2006 vyjíždí pravidelně na treky do vysokých hor. Přechody a výstupy v Balkánských pohořích Rila, Šar Planina, Korab a nebo Bjelašnica jej uchvátily. Na cestách strávil měsíce přes Skotsko a Wales, s výstupem na Ben Nevis a Snowdon, dálkovým trekem po West Highland Way, či křížem krážem přes Vnější Hebridy. V Rakousku podniká pravidelně expedice ve Vysokých  Taurách s výstupy například na Hochalmspitze, Grossvenediger, Ankogel nebo Grossglockner. Nejvíce času tráví na Krkonošských hřebenech, kde nazouvá skiaply či sněžnice nebo běžecké boty po celý rok.  

Jindřich je certifikovaný horský průvodce a člen Českého spolku horských průvodců. Založil a nyní žije projektem KROKUDY, jehož cílem je probudit v lidech vášeň pro hory a ukázat jim jejich krásu v plné šíři. V létě se baví ferratami a treky, v zimě se zaměřuje především na bezpečný pohyb v horách a lavinou problematiku.

16:45 – 17:45
Toulky světem před 30ti lety 
Radislav Hlušička

Na bicyklu projel devět zemí včetně vzdáleného Japonska. Šest týdnů strávil sólo v Indii a Nepálu. Nahlédl do národních parků USA a do mnoha dalších zemí, kde přespával ve stanu nebo pod širákem. V Japonsku pobyl ve volné přírodě u paláce císaře Hirohita. Tato přednáška odkryje cestování před 30ti lety.

Radislav Hlušička je starý rentiér, který vyznává filozofii „Celý život žiju v pohodlí, tak chci část života prožít v nepohodlí, aby si toho pohodlí víc vážil“. Nechce se mu vyzout „toulavé boty“, které si nazul v r. 1962, je to srdcem dobrodruh a měl dost odvahy vycestovat i bez moderních technologií či GPS. 

Svým příspěvkem nabídne částečný pohled do života na cestách v letech 1962 – 1988. Tato produkce může působit jako protiváha současnému hektickému životu s možnostmi, které jsou nesouměřitelné s tehdejší dobou.  

18:00 – 19:00

Norské Lofoty a země tisíců jezer
Jarda Bouzek

Báječné a všemi opěvované norské Lofoty. Jsou skutečně tak krásné? A jak to vypadá na údajně nejsevernějším bodu evropského kontinentu? Severem Norska se vydáme z Lofot až na Nordkapp a aby toho nebylo málo, projedeme celé Finsko z jeho nejsevernějšího bodu po pobřeží Blatského moře až do Helsinek. Fotografování na severu Norska a ve Finsku bylo úžasnou zkušeností, a proto se můžete těšit na mnoho působivých fotografií a také videa z dronu.

Když byl Jarda malý kluk, měl na svém psacím stole malý glóbus. Ve chvílích volna jím otáčel a představoval si, na která místa by se rád podíval a jaké to tam asi musí být. Představoval si, kudy by podnikl cestu kolem světa a toužil vidět všechnu tu krásu. V naší zemi tehdy vládl socialismus, cestovat se nedalo a jeho rodiče nikdy nebyli dále než ve Východním Německu nebo Bulharsku.

Naštěstí pro Jardu a pro nás všechny cestovatele se poté vše změnilo. Jarda si plní svůj klukovský sen a jezdí
do vzdálených koutů naší planety, aby si odtud přivážel fantastické zážitky, zkušenosti, fotografie krajin, architektonických a přírodních zajímavosti.

Čím více Jarda poznává svět, tím více vidí, jak fantastická je doba, kterou žijeme. 

 

 

19:15 – 20:30

Expedice Namáslu 2015 (Manaslu, 8163 m), Nepál
Honza Tráva Trávníček

Jak se změnil Nepál za pět let od Trávovi expedice Manaslu 2011? Jak se na něm podepsalo zemětřesení?
Jak se mění nádherný trek okolo Manaslu? Jak se mění lezení na „osmitisícovky“? A za co tam stojí lidský život? Jak nás poznamenala záchranná akce v C4 (7400 m)? To vše i mnohem více uvidíte a uslyšíte na přednášce. 

Honza je plzeňský cestovatel, geodet, učitel a nadšenec sportů všeho druhu. Nechybí mu pokora, ať už zdolává nejvyšší vrcholy světa nebo si užívá pohodu u nás na Šumavě. Jako jeden
z mála českých horolezců zdolal v pěti pokusech vrcholy pěti různých osmitisícovek. Od nebezpečné Annapurny, přes Manaslu, Cho Oyu, Gasterbrum až po technicky nejobtížnější K2. K lezení ho přivedli kamarádi z atletického oddílu někdy v 15 letech.

Na horách má nejraději jejich nespoutanost, ticho a výhledy na hvězdy v sedmi tisících. Nepál nazývá druhým domovem. Tam se pravidelně vrací, nejenom kvůli nádherné krajině a horám, ale i díky lidem. Tyto krásy ukazuje i účastníkům expedic, které pořádá. Doma se realizuje jako „ředitel“ a spoluorganizátor Škoda Bike Marathonu a správce lezecké stěny v Plzni (TJ – Loko). Je aktivním členem hnutí Čistý sport.

Videoreportáž

Podívat se, jak vypadal první ročník festivalu, můžete
v této reportáži.