Vyberte stránku

Jaký byl první ročník
cestovatelského festivalu ZCESTFEST 2019?

První ročník byl víceméně zkušební. Šlo nám o to otestovat prostředí a zájem
o cestovatelská témata. Akce se zúčastnilo přes 70 návštěvníků, okolní zájem o tuto událost byl mnohem větší. Na tuto statistiku jsme hrdí, jelikož marketing a kompletní organizaci jsme si zajišťovali na poslední chvíli.

 

Cílem prvního ročníku festivalu bylo představit cestovatele z Litoměřic a okolí, které spojuje jedno – vášeň k cestování, poznávání a objevování. V programu bylo na hlavní sále na výběr z 8 témat a cestovatelských příběhů.

– Návštěvníci v ranních hodinách objevovali Keňu a její vize týkající se přežití místních obyvatel téměř bez vody.

– Podívali jsme se, co může nabídnout divoké Skotsko, jak se žije jen ve stanu a co může cestu pěkně znepříjemnit.

– Ochutnali jsme svět daleké svůdné exotiky spirituálního ostrova Bali, který je unikátní velmi okouzlujícím balijských hinduismem. 

– Přiblížili jsme kontrasty Indie z pohledu české ženy žijící s indickým mužem.

– Inspirovali jsme putováním po vzdáleném Velikonočním ostrově.

– Pro vyrovnání teplot z navštívených destinací jsme navštívili drsné a nekompromisní hory Malého Tibetu.

– Na závěr očím lahodily fotky z nedotčené přírody Kyrgyzstánu.

V přestávkách probíhaly praktické workshopy. „Lidé se mě často ptají, jak se zachovat v krizových situacích. Vyzkoušeli jsme si základy resuscitace a sestavení nouzových možností transportu raněného za pomocí batohu a turistických hůlek“ říká horský průvodce, zástupce KROKUDY, Jindra Sýkora. Na hlavním sále Jindra představil s edukativní přednáškou o bezpečnosti na horách, což je v období zimy velmi aktuální téma.

Jelikož jako celý tým jsme zastánci ekologie, toto téma jsme si neodpustili ani v rámci cestovatelské inspirace. “ Faktem je, že cestujeme zejména za neposkvrněnou přírodou. Pokud si jí nebudeme vážit, brzy nebudeme mít kam jezdit.“ A právě o tom jak být na cestách co nejvíc eko prezentovala na workshopu Desatero udržitelného cestování Adéla Metlická Lustyková z Essene for life, za což děkujeme spolupráci s česko-indonéskou neziskovou organizací Green-books.org.

Videoreportáž

Podívat se, jak vypadal první ročník festivalu, můžete v této reportáži.