Vyberte stránku

 „Cestuji, abych poznal sám sebe“ 

Krátkou reportáž o proběhlém ročníku 2020 můžete spustit v záznamu od lokální televize.

TZ
První únorovou neděli se v
Litoměřicích na Hradě podruhé sešli milovníci cestování. Celý den zde byl připraven zajímavý program. Na hlavní scéně v gotickém sálu se vystřídalo 8  přednášejících, kteří návštěvníky zavedli do různých koutů světa. Pro zájemce probíhalo 7 workshopů.

„Objevování nových míst je naší důležitou součástí. Chceme se o tuto radost z cestování dělit s Vámi. Snad se nám povedlo pár lidí inspirovat k cestě.“, říká jedna z organizátorek Adéla Lustyková Metlická z Essence for life. Jáva, Lofoty, Nepál před třiceti lety, “Kádvojka”, jak cestovat s dětmi a mnoho dalších témat se prostřídalo na dvou scénách. 

Mezi hlavní hvězdy festivalu patřil Honza “Tráva” Trávníček a jeho zábavné povídání o expedici na osmitisícovku Manasle. O seberozvoji na cestách mluvil Štěpán Pastula. Na wokshopové scéně byli k vidění nouzové transportní prostředky, ukázka jógy na cestách nebo tipy co si sbalit na půlroční cestu po Asii. 

O doprovodný program se postarala pražská Indonéská ambasáda. K vidění byly unikátní jávské tance, doprovázené hudebním souborem gamelan Wirama Galih. Pro zážitek všemi smysly připravil indonéský kuchař i ochutnávky tamních specialit. 

Účast byla vysoká

“Návštěvnost překonala hranici sta lidí. Máme z tohoto čísla obrovskou radost a doufám, že si festival návštěvníci užili tak jako my a těšíme se na příští rok!” Jindra Sýkora z Krokudy

Nechyběla bohatá tombola, ve kterém se mimo drobností z cest losoval knižní průvodce Lonely planet dle vlastního výběru. U stánků bylo možné prokonzultovat práci na dálku s litoměřickým LitoHubem nebo dostat tip na výlet po Českém středohoří. O občerstvení se staralo CrossCafe


Chcete vědět kdy bude ZcestFEST příští rok? A kdo se na něm objeví? Sledujte ho na Facebooku ZDE nebo Instagramu.

jaký byl PROGRAM?

 

hlavní sál Gotického hradu

9:45 hod    Zahájení festivalu ZCESTFEST 2020

10:00 – 11:00 hod    
Rovníkový Ekvádor  – Objevuj, poznávej, zažívej .  Štěpán Pastula 

11:15 – 12:15 hod    
3 měsíce s prckem po Asii 
Petra Sýkorová

12:30 – 13:45 hod    
Cesty za Jávskými unikáty . 
Součástí přednášky bude ukázka jávských tanců a hudby
v podání indonéských umělců.
Adéla Metlická Lustyková

14:00 – 15:15 hod     
Klára Kolouchová – o Expedici Dream 2K

15:30 – 16:30 hod    
Rakouské Taury – tipy na tůry .
 
Jindřich Sýkora 
 

16:45 – 17:45 hod
Toulky světem před 30ti lety .
Radislav Hlušička

18:00 – 19:00 hod    
Norské Lofoty a země tisíců jezer .  
Jaroslav Bouzek

19:15 – 20:30 hod    
Expedice Namáslu 2015 (Manaslu) – Nepál .  Honza Tráva Trávníček

*změna programu vyhrazena

Workshopová scéna


11:00 – 11:20 hod    
Práce na dálku: Lákadla, nástrahy a dobře míněné rady | LitoHUB

Vzdálená práce frčí. Lidem přináší svobodu, Firmám šetří náklady. Povíme si, jak to dělat aby to fungovalo, a na co si dát pozor. Jak práce na dálku vypadá? Co k tomu potřebujete? A jak můžete začít i vy pracovat na dálku? Tím vás provedou zakladatelé místního coworku, Martina Žilková a Honza Pardubický.

12:20 – 12:40 hod    Cestovatelské ekologické desatero | Jitka Nesvorová

Co pro generace před námi bylo jen vzdáleným snem, je teď pro mnohé cestovatele běžnou součástí života. Namísto tendencí kupovat dům nebo rozjíždět podnikání, toužíme po zcela jiných cílech: navštívit každý kontinent na Zemi, zdolat Mount Everest, šnorchlovat u korálováho útesu. Přestože jsou tyto cíle obdivuhodné a svým způsobem nám otevírají oči, platíme za ně jistou nemalou cenou. Tou je ekologický dopad na životní prostředí. Pokud chcete cestovat udržitelně v souladu s přírodou, pak dodržujte zásady ekologického desatera neziskové organizace Green-books.org.

13:40 – 14:00 hod    Cestování s dětmi | Petra Sýkorová

Spadla jsi na hlavu? To jedeš sama do Asie i s malým? Nebojíš se? Co očkování? Víš, že tam jedí děti? To tě Jindra pustí? Jaká byla cesta ve skutečnosti? Jak se mi pracovalo se strachy a předsudky okolí? Co mi to dalo? Přijďte si zacestovat a pobesedovat. Inspirujte se. Ptejte se. Třeba si batoh brzy sbalíte taky.

15:00 – 15:20 hod    Jóga na cestách | Petra Hubálková

Přijďte se inspirovat, jak se můžete pomocí jógy protáhnout po dlouhé cestě či po náročném výletě. Ukážeme si a vyzkoušíme cviky, které můžete provádět na židli nebo ve stoje. Vyzkoušíme si jak pomocí dechu zklidnit svou mysl a zvládnout stresové situace, které mohou při cestování nastat.

15:20 – 16:20 hod    Travelcoaching aneb cestování s rozvojem  | Štěpán Pastula

Skrze vědomé poznávání zajímavých míst a kultur, zážitkovou formou, ve spojení s dalšími impulsy můžeme dojít i k sobě samotným. Indie, Nepál, Uganda, Ekvádor nebo putování Zlatou stezkou po Západních Čechách, nám otevírá nové možnosti! Jak funguje cesta jako forma sebevzdělávání a seberozvoje? Poznej unikátní způsob propojení cestování a osobního rozvoje, seznam se s Travelcoachingem. 

16:20 – 16:40 hod    Postupy lavinové záchrany | Jindřich Sýkora

Sonda, lopata, pípák a nebo také svatá trojice. To je nutné lavinové vybavení, které si budete mít možnost v praxi vyzkoušet. Nejnovější technologie od předního výrobce Pieps si otestujete na opravdovém sněhu. Zjistíte co je to lavinový vyhledávač a jak se správně kope lavinovou lopatkou. To vše pod vedením zkušeného horského průvodce.

17:40 – 18:00 hod    6 měsíců low cost v batohu |  Bára Preislerová

Také jsem nevěřila, ale jde to. Aneb Jak procestovat Asii za 6 měsíců s jedním minibatůžkem. 100 tisíc na účtě a jedem – 8 zemí, 14 letů a 5000 km na skútru. Každý si může split sen a já vám povím, jak na to. 

Partneři 2. ročníku

Děkujeme všem podporovatelům, spoluorganizátorům a partnerům akce,
bez kterých by nebylo možné se s Vámi podělit o naší cestovatelskou radost.